ETIMOLOGIJA
Naziv roda Scardinus vjerovatno potječe od naziva Scardo za planinski masiv Šar planine, dok nazivi vrsta dergle i plotizza dolaze od lokalnih naziva drlja i plotica (narodni naziv za peškelja).
OPIS
Rastom srednje velike ribe, ne veće od 300 mm. Tijelo im je visoko i bočno splošteno, s leđnom perajom koja počinje malo iza ravnine početka trbušnih peraja. Glava je s gornje strane ravna, s relativno širokim čelom, dok su usta mala i gornja. Takva građa glave s gornjim ustima povezana je s prikupljanjem hrane s površine ili gornjih slojeva vode. Tijelo drlje prekriveno je srednje velikim ljuskama te ona u bočnoj pruzi ima od 40 do 43 ljuske. Kod odraslih su riba sve peraje tamnosivo obojene, dok leđa i bokovi mogu biti srebrenosivozelene boje, a trbuh srebrenobijel.
BIOLOGIJA
O biologiji ovih vrsta ne zna se mnogo. Spolno sazrijevaju u trećoj i četvrtoj godini života, a mrijeste se u proljeće, u plićacima obraslim vodenom vegetacijom. Ženke jaja odlažu na vodeno bilje, a nekoliko ih mužjaka potom oplođuje. Mogu se mrijestiti i nekoliko puta.
Hrane se planktonom, vodenim biljem, faunom dna te posebice kopnenim kukcima koji slučajno upadnu u vodu. Preferiraju sporotekuće i stajće vode. Nastanjuju mirnije tokove, riječne rukavce i poplavne zone s razvijenom vegetacijom. Dobro podnose niske koncetracije kisika i visoke temperature vode. Zadržavaju se u jatima uz vodeno bilje.
RASPROSTRANJENOST
Drlja je regionalni endem jadranskog sliva, rasprostranjena je u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini. Drlja nastanjuje Šarena jezera kod Knina te rijeku Krku i Zrmanju u Hrvatskoj, a spominje se i za okolicu Livna (BiH).
UGROŽENOST
Glavni su uzroci ugroženosti Drlje:
- malen areal
- regulacija vodotoka
- melioriranje
- organska onečišćenja vode
- unos alohtonih vrsta