ETIMOLOGIJA
Naziv roda Squalius do lat. riječi squaleo, squalidus, što znači s grubom kožpm. Naziv illyricus dolazi od naziva zemlje Ilirije koju su naseljavala ilirska plemena; microlepis u nazivu makala dolazi od lat. micro sitan i lepis, ljuska; svalize dolazi kao latinizirani domaći naziv svalić; tenellus dolazi od lat. tenerum, što znači elegantan, nježan.
OPIS
Vrste ovog roda donedavno su ubrajane u rod Leuciscus, no novijim analizama utvrđeno je da je riječ o morfološkoj i genetički odvojenoj skupini riba. Taksonomski i sistematski položaj ove skupine još se razmatra. Rastom je vrlo raznolika skupina, od relativno malih vrsta veličine 100-tinjak mm, pa do vrsta koje dosegnu i više od 600 mm u dužinu. Tijelo je prekriveno izraženim, velikim ljuskama uz iznimku makala i sitnoljuskavoga klena koji imaju puno vrlo sitnih ljuski u usporedbi s drugim vrstama. Tijelo je vretenasta oblika i lagano bočno spljošteno, s cjelovitom bočnom prugom.Glava je uska s razmjereno malim, poludonjim i mesnatim ustima. Leđa su tamnosivog obojenja, bokovi i metalnosrebrnasti, a trbuh srebrenaste do bijele boje. Na bokovima nema izražene tamne pruge kao kod vrsta roda Telestes.
BIOLOGIJA
Klenovi se mrijeste u proljeće, uglavnom tijekom svibnja i lipnja za vrijeme oblinog dotoka vode u vodotoke. Jedinke se tada okupljaju u jata kako bi mrijest bio uspješniji. Spolno zrele jedinke mrijeste se više puta tijekom jedne sezone. Podaci o životnom ciklusu i mrijestu vrlo su oskudni budući da je riječ o rijetkim endemičnim vrstama na kojima nisu provođena nikakva detaljna istraživanja.
Jedinke se hrane malim vodenim beskralješnjacima, najčešće ličinkama vodenih kukaca, te račićima. Zabilježeno je da ilirski i zrmanjski klen konzumiraju hranu biljnog podrijetla, prije svega alge iz obraštaja te nitaste alge i plankton.
Nastanjuju krške tekućice s brzim protokom i jezera s vrlo čistom vodom temperature 5-25°C, no zalaze i u mirnije i ujezerene dijelove rijeka. Posebno je zanimljiva vrsta svalić koji se tijekom sušnoga dijela godine povlači u podzemlje gdje preživljava nepovoljne uvjete.
RASPROSTRANJENOST
Vrste roda Squalius pretežno naseljavaju krške vodotoke južnog dijela Dalmacije te dijelom ulaze u riječni sustav Bosne i Hercegovine s kojim su vodotoci Hrvatske povezani, posebice tok rijeke Neretve. Areal rasprostranjenosti ilirskoga klena obuhvaća vodotoke srednje Dalmacije, i to sliv rijeke Cetine te gornje i srednje dijelove rijeke Krke.
UGROŽENOST
Sve ove vrste imaju vrlo uzak areal rasprostranjenosti, tako da su uništavanje i onečišćenje njihova staništa osnovni problemi s kojima se susreću. No potrebno je naglasiti i izrazito negativan utjecaj unesenih invazivnih vrsta riba.